Uit het overzicht blijkt dat er in Limburg dit voorjaar 32.504 amfibieën veilig overgezet zijn. In totaal ging het om 29.022 padden. Daarnaast werden ook nog eens 2.203 bruine, groene en boomkikkers en 1.279 alpenwater-, kleine water- en kamsalamanders overgezet. De kersjes op de amfibieëntaart zijn toch de leuke vondsten in de emmers. Dat waren dit jaar 20 vinpootsalamanders en drie rugstreeppadden.
Afgelopen jaar ging het om 25.866 padden, 3.434 kikkers en 1.966 salamanders. Door de fluctuaties in de gegevens die IKL binnenkrijgt (nieuwe overzetgroepen, groepen die zijn gestopt) zijn uit deze totaalgegevens geen eenduidige conclusies te trekken zijn tussen de resultaten van de Limburgse paddenoverzet van dit jaar en afgelopen jaar.
Bij het overzetten van de dieren, noteren de meeste groepen nauwkeurig welke soorten in de emmers zitten en vaak ook nog het geslacht. Op deze manier wordt ook duidelijk of er zeldzame soorten in een gebied aanwezig zijn. Zo hebben mensen van het IVN Kerkrade twintig vinpootsalamanders en twee rugstreeppadden overgezet, in Ubach over Worms vonden ze ook een rugstreeppad in de emmers.
De overzetgroepen
De mensen die de padden overzetten doen dit onder meer als IVN-groep. Hierbij ging het om de afdelingen Kerkrade, Meerssen, Stein, Maas en Niers, Nuth, Ubach over Worms en Valkenburg. Daarnaast zijn plaatselijke natuurorganisatie in touw waaronder de Natuur Historische Vereniging Pepijnsland (Echt) en de stichting Grueles (Gronsveld). Maar ook lokale gemeenschappen zetten zich in. Dat was het geval in Geulle, Kelmond-Beek, Maria Hoop (Echt) Daelenbroeck (Roerdalen), Heek-Valkenburg, Geusseltpad (Maastricht) en Bocholtz (Simpelveld). Opvallend is dat diverse overzet-acties ook gebruikt worden voor natuureducatie. Bij diverse acties waren kinderen betrokken.
Een aantal groepen die jarenlang actief zijn geweest is 2010 een jaar geweest waarin zij hebben besloten een punt te zetten achter hun overzetactiviteiten. Dat geldt voor de overzetgroepen van Jeugd en Natuur Maasbree, IVN Geleen, IVN Eys en IVN Meijel.
Op hun normale locaties zijn nog wel padden. Maar het aantal trekkers naar de voortplantingswateren of slachtoffers is zodanig laag dat het voor de overzetgroepen aanleiding is geweest om de activiteiten dit jaar te stoppen. Wellicht is het aantal padden volgend jaar weer in stijgende lijn of kunnen de groepen op een andere locatie aan de slag.
Wilt u ook meehelpen overzetten?
Elk voorjaar weer zijn de organiserende groepen op zoek zijn naar actieve mensen die mee willen helpen. Voor mensen die graag buiten zijn, dit zinvol werk vinden en bovendien alles willen leren over het gedrag van de amfibieën kunnen zich aansluiten bij de plaatselijke overzetgroepen. Mensen die zelf een paddenoverzet in de buurt willen organiseren, kunnen hiervoor contact opnemen met de stichting IKL.
U kunt hier het jaarverslag Paddenoverzet Limburg 2010 bekijken of downloaden
