In het dal van de Caumerbeek bij het Aambos zijn vanaf 2004 jaarlijks enkele dieren gezien in een tweetal, nu nog aanwezige oude iepen. In 2007 vonden deskundigen in de boomkronen met een hoogwerker twee eitjes van de vlinder, waardoor het zeker is dat de vlinders op deze plek tot voortplanting komen.
De iepenpage is volledig afhankelijk van de iep. De rupsen van de vlinder eten namelijk alleen bloemknoppen, bladeren en zaden van iepen. Hoewel de iepenpage waarschijnlijk altijd al zeldzaam is geweest, liep de aanwezigheid van dit dier in ons land na 1977 sterk terug. Toen brak namelijk de beruchte iepziekte uit waardoor veel bomen na schimmelvorming in de houtvaten gekapt werden. Op deze wijze zijn er her en der in het land niet alleen veel bomen gesneuveld, maar gingen ook veel leef- en voortplantingsplekken verloren. Voor zover bij deskundigen bekend komt de soort tegenwoordig alleen nog maar in de gemeente Heerlen voor. Van incidentele waarnemingen op andere locaties is het niet duidelijk of hier populaties aanwezig zijn, of dat het om zwervende dieren gaat.
De stichting IKL kan met de steun van Obvion en de gemeente Heerlen relatief eenvoudig iets doen aan de penibele situatie waarin de vlinders verkeren. De vlinder heeft namelijk alleen grote, bloeiende en vruchtdragende iepen nodig. Er zijn zelfs gevallen bekend waarbij populaties slechts één boom ter beschikking hebben. Dergelijke gevallen zijn natuurlijk erg kwetsbaar. Wanneer de bomen verdwijnen is de kans aanwezig dat de iepenpage lokaal uitsterft. In samenwerking met de gemeente Heerlen en Obvion plant IKL in aansluiting op het bestaande leefgebied nieuwe iepen aan in het Aambos. Omdat de fladderiep in hoge mate bestand is tegen de iepenziekte wordt voorkomen dat deze bomen vroegtijdig gekapt moeten worden. IKL heeft met de gemeente Heerlen een aantal locaties aangewezen waar de bomen goed tot ontwikkeling kunnen komen. Er is voldoende ruimte en instraling van de zon.
Voor meer informatie : stichting IKL 0475 – 386 430
